20.7.12

Morrissey Bize Ne Yaptın? / Morrissey, What Did You Do To Me?
Morrissey konseri öncesinde heyecandan karnıma ağrılar giriyordu. Ofiste sürekli "Heyecanlı mısın?" sorularıyla karşılaşıyor ve coşkuyla "Tabii ki!" diye karşılık veriyordum. Heyecanlı olmamam mümkün müydü? Müziğe sıkı sıkı sarıldığım lise yıllarında The Smiths'i keşfedip, Morrissey'in dünyaya karşı takındığı güçlü tavra hayran kalıp, sözleriyle defterlerimi süslemiştim. Evet, o zamanlar defterlere şarkı sözleri yazılır, özellikle boş derslerde bunu yapmaya özen gösterirdik. Daha sonra büyüdüm, üniversiteye gittim, aşık oldum, acı çektim ve yine yanımda Moz'un sözleri vardı. O herkesten, her şeyden farklıydı. Müzik benim dinim ise, o da benim Tanrı'mdı.


Konsere giderken içim içime sığmıyordu. Daha önce hiçbir konsere giderken bunları hissetmemiştim. Aradaki bütün ayrıntıları geçip Morrissey'in sahneye çıktığı ana geliyorum. Beyaz gömleği, elinde Türk bayrağı, yanında müzisyenleriyle bir anda sahnede belirdi. "Assad Is Shit" yazıyordu ekibin tişörtünde. Bayrağı açarak "People Have The Power" diye söylendi ve beklediğimiz şarkı "How Soon Is Now?"la açılışı yaptı. Konser öncesinde, son setlistlerine baktığımda çok mutlu olmuştum. Ama sonra düşündüm, ne önemi var ki, onun orda olması zaten başlı başına büyük bir olay. İstediği her şeyi çalsın, nasıl olsa hepsini seviyorum ya!


Seyircisine karşı inanılmaz saygısı ve içten sevgisini hissedebiliyordunuz. İnsanların eline dokunması, hatta hayranları eline dokunduktan sonra kendi elini öpmesi, sahneye çıkan kızları kucaklaması o kadar farklıydı ki. Sanki sahnede binlerce çocuğu olan şefkatli bir baba vardı. Kelimesi kelimesine hatırlamıyorum ama "Can you feel my heart? I have nothing else."  (Kalbimi hissedebiliyor musunuz? Başka hiçbir şeyim yok)" gibi bir şeyler duyduğumu hatırlıyorum. İşte o an samimiyeti karşısında eridim. Bir ara mikrofonu öndeki seyircilere verdi ve onlar da içlerinden geleni Morrissey'e söylediler. "Morrissey sen adamın dibisin!" diye haykıran kıza sevgilerimi gönderiyorum :)

1 buçuk saat o kadar çabuk geçti ki, kaç tane şarkı söylediğini falan şu an hatırlamıyorum ama tek bildiğim ona doyamadığım. "I Know It's Over"ı söylemesi beni mahvetti, benim gibi yüzlerce kişinin o şarkıda ağladığını tahmin edebiliyorum. Vegan değilim ama dün Meat Is Murder'ı dinlerken çok etkilendim. 'Meet Your Meat' videosu da şarkıyı söylerken arkada gösterildi, bunu yapmaya herkes cesaret edemez. Ama o "All politicians are the roots of evil" diyecek kadar da cesur ve güçlü. Sonsuza kadar sürmesini istediğim konser, hızlıca geçti. Kalbime birkaç tane çizik attı Morrissey. Hayatımın unutulmaz günleri arasına girmiş oldu bu konser. Onu çok seviyordum ama bu konserden sonra sevgim binlerce kat artmış oldu. Çıkışta uzunca bir süre yürüdüm ve kulağımda hala "I know it's over" diyen Morrissey'in kalp yaralayan sesi vardı.


Kısa not: Bu konserle ilgili ne kadar yazarsam yazayım hep yarım kalacakmış gibi hissediyorum. Şu an duygularımı anlatmada çok başarılı değilim sanırım ama konseri yaşayanlar neler hissettiğimi tahmin edebilir :)


------------


I had terrible stomach ache before Morrissey concert, it's all about excite! Everyone in the office asked me "Are you exciting?" How can I not be? When I was discovering the power of the music in high school years, I met to The Smiths then I was being charmed by Morrissey's strong attitude against world. I used to write lyrics on my notebooks, papers, anything I found. Then I went to college, fell in love, my heart was broken and Morrissey was the only person who is with me all the time with his songs. He is unique, like no other. If music is my religion, so Moz is my God..


I felt so different yesterday. I've never felt before in any other concerts. Morrissey showed up with his white shirt and jeans, Turkish flag on his hand and his musicians with "Assad is shit!" t-shirts. He opened the flag and murmured "People Have The Power" then started to sing "How Soon Is Now?" as we expected! When I looked his previous setlists, it all looked flawless but then I think, it doesn't even matter! I'll be happy whatever he sings, I love all of them! The most important thing is that he is here with us.


You can feel his respect and love to his audience in every moment. He touched fans and kissed his own hand which fans held. He hugged the girls who tried to jump on the stage, actually he helped his fan to jump on the stage :) It was all so different and honest. His honesty breaks the walls between fans and Moz! It feels like he has thousands of children and he is loving father of them. He said to us "Can you feel my heart? I have nothing else." I was melted. Then he gave microphone to audience and people said "I love you Morrissey!", "Will you marry me?" (really?), "Morissey sen adamın dibisin which means "You are the man! You are the best of best" in slang (not bad) :) Then added "There is a light that never goes out and you showed it to us" which is the most meaningful sentence from audience.


He started at 10 pm and off to stage at 11:35 (if I'm not wrong). It was not enough for me. "I Know It's Over" was the top of the gig for me. I felt so sad, cried and I know there is hundreds of people like me yesterday. I'm not vegan but I felt so emotional when he sang "Meat Is Murder". He introduced the song "Meat Is Shit" and we saw "Meet Your Meat" video on the background. No one can be brave like him. Which musician can say "All the politicians are the roots of the evil"? He said. I wish that concert lasts forever, it's gone so fast. He scratched my heart and it really hurts. Yesterday is gonna remember always. I used to love him but now I love him more and more. I walked down on the lonely dark streets after the gig and his voice tinkled out and wounded my heart "I know it's over".


(OK moz_fan here is an English version for you. No need to google translate! )


11 comments:

Pelin said...

Çok güzel anlatmışsınız... Gerçekten de çok keyifli bir konserdi...

Anonymous said...

görülen o ki video çekmekten konseri izleyememişsiniz.

moz-fan said...

hi!lovely blog and review. i tried google translate to read it and surpringly it make sense.,-)
i like what you did express .
esp that with "the audience being his children and he is the loving father",or "morrissey took a few scarches into my heart"
i do wonder about that one though
(i think a fan said that):"Morrissey bottom of the man you are!
"what does that or rather she mean?
he has a lovely bottom?;-)

Anonymous said...

It's hard to explain but she meant he is 'the ultimate best' and it is kind of slang but in a good way:) was a great concert and thanks for the videos btw octopus;)

Manolya Fikri said...

@Pelin Teşekkür ederim ama anlatım konusunda emin değilim, çok zor :)

@anonymous İzlemeseydim yazamazdım :)

@moz-fan Hey, your comment made me happy :) Thanks for your effort! First two sentences are right but the last one can't make any sense when you translate it to English directly :) She wanted to said something like "Morrissey you are the man!"

It was such a lovely night. Very charming. Now I'm in office and all I can think is the last night! Thanks for comment! xxx

@mstfndr said...

Youtube'da birçok video var ama bulunmadiginiz bir ani dinliyorsunuz hepsinde, videonuzla tekrar dun gecedeydim gun boyu kaç sefer ben de hatırlamıyorum...

gaye said...

Merhaba ben de konserdeydim, özellikle I know it's over videosunun 5:39 dan sonrasına dikkat edin lütfen bir şarkı bu kadar mı hissedilerek söylenebilir, bu şarkının bir çok videosunu seyrettim ama burda başka bir şey vardı ya :( Bu arada tebrikler videolar çok güzel ben Morrissey'i dinlemekten doğru düzgün kayıt yapamadım, sizinkileri seyredip seyredip duruyorum, konser perşembeydi bugün pazar ben hala Morrissey dinliyorum, hayatım mahvoldu hiçbirşey yapamıyorum, çalışamıyorum, uyuyamıyorum napıcam ben ya :)

deniz said...

hislerime tercüman olan bir yazı, durup durup izliyorum videoları! ah bir de speedway olsaydı.

Manolya Fikri said...

@gaye Evet aynı durum bende de mevcut :) Konserden beri başka bir şey dinlemek istemiyorum!


@deniz Söz konusu Morrissey olunca "keşke"ler o kadar çok ki! O konser 3 saat de sürseydi "Ah şunu söylemedi" derdik herhalde :)

flashh said...

Bloğunuz ve konser videolarınız çok güzel, tebrik ederim. Benim 3. kez moz konseri izleyişimdi. Morrissey gerçekten formdaydı. Daha önce gördüğüm konserler daha enerjik ve hızlıydı, setlist harika olmasına rağmen çok fazla iniş çıkışlar vardı. Bir de etrafımda hayatında ilk defa Morrissey' i dinlediğini düşündüğüm, cep telefonuyla fln oynayan ilgisiz insanların olması garip geldi. Onun dışında herşey süperdi, özellikle "Meat is Murder" mükemmeldi. Umarım yine bir Moz konseri görebiliriz. Sevgilerle,

Anonymous said...

brightly colored web log format
http://mediawiki.metageny.com/index.php?title=User:Darnell82
http://nippomac.info/31068/on-the-spot-hints-available-for-face-painter-and-an-excellent-az/
http://www.egovlab.ase.ro/ecommunity/pg/forum/topic/684913/the-variety-of-important-and-vital-fundamentals-into-face-painter/
http://www.business-networking-uk.co.uk/pg/blog/JerilynMa/read/205176/development-within-suitable-regimens-to-obtain-rfrencement-naturel
http://shishirumrao.com/CMS/oxwall/blogs/user/Lonna2899