5.4.11

Style: Diane Kruger

I really love Diane Kruger's efortless chic style. She has classic look but not boring. I love classic pieces, because of that her style makes me "wow" all the time. Especially in red carpet she looks flawless.


Mostly, celebrity works with stylists but she has not any of them! Just for big events like Oscars, she works with a stylist but she tells them what she wants. Actually, I think working with stylist is a `must do` for some celebrity who has money but no fashion sense. At that situation, stylists are real life-savers. But Diane don't need them cause she likes clothes and thinks wearing them is form of self expression. So, it makes her real fashionista.


In Glamour Mag's March issue (2011) she told "I go to Urban Outfitters. Or Forever 21-I think it's cool". She's with Joshua Jackson for a while and Glamour asks about fashion in their relationship. 


G: He has kicked up his look since he’s been with you, don’t you think?Diane Kruger: For sure. When you are in a relationship, you want the other person to appreciate the things you like. It sounds superficial, but it’s nice. We go shopping. But he likes it. I definitely wasn’t fond of these blue sneakers that he wore all the time for about a year and a half.


They definitely deserve "best dressed couple" award :) 


Let's have a look at Diane's style and how can we combine clothes like her.
Diane Kruger tarzını en çok beğendiğim ünlülerden biridir. Onun klasik tarzını ve çabasız şıklığını çok seviyorum. Klasik parçaları kullanmasına rağmen asla sıkıcı görünmüyor. Özellikle kırmızı halıdaki görüntülerine baktığımızda ortaya kusursuz bir çizgi çıkıyor. 


Bildiğiniz gibi birçok ünlü imaj danışmanlarıyla çalışıyor ama o Oscar gibi büyük ödül törenleri haricinde stilistlere ihtiyaç duymuyor. Onlarla çalıştığı zaman bile ne istediğini mutlaka söylüyor. Açıkçası bazı ünlülerin mutlaka stilistlerle çalışması gerektiğini düşünüyorum çünkü maddi durumu olup stil duygusu sıfır olan bir sürü ünlü var. Diane Kruger ise kıyafetleri çok seviyor ve giyinmenin bir tür kendini ifade etme biçimi olduğunu söylüyor. Bu da onu sahici bir ikon haline getiriyor.


Glamour dergisinin Mart(2011) sayısında uygun kaçış noktalarının Urban Outfitters ve Forever 21 olduğunu söyleyen Diane'a sevgilisi Joshua Jackson'la ilgili sorularda yöneltmişler. Özellikle Diane Kruger'la birlikte olmaya başladıktan sonra Jackson'ın görüntüsünde ciddi anlamda değişiklik olduğunu belirten Glamour dergisine "Bir ilişkideyken karşınızdaki insanın sevdiğiniz şeyleri takdir etmesini istiyorsunuz. Birlikte alışverişe çıkıyoruz ve o da bunu seviyor demiş". Belli ki onun üzerinde ciddi etkisi var. 


Şu halleriyle cidden en iyi giyinen çift ödülünü hak ediyorlar.


Diane Kruger'ın tarzına bir göz atalım ve biz ondan esinlenerek nasıl kombin yapabiliriz bir bakalım.

Photos from Elle and Style.com / Collage is by me
Fotoğraflar Elle ve Style.com'dan / Kolaj bana ait

No comments: