5.2.11

The White Stripes - Eternal Songs

The White Stripes would like to announce that today, February 2nd, 2011, their band has officially ended and will make no further new recordings or perform live.
The reason is not due to artistic differences or lack of wanting to continue, nor any health issues as both Meg and Jack are feeling fine and in good health.
It is for a myriad of reasons, but mostly to preserve What is beautiful and special about the band and have it stay that way.
Meg and Jack want to thank every one of their fans and admirers for the incredible support they have given throughout the 13 plus years of the White Stripes’ intense and incredible career.
........
band have this to say:

“The White Stripes do not belong to Meg and Jack anymore. The White Stripes belong to you now and you can do with it whatever you want. The beauty of art and music is that it can last forever if people want it to. Thank you for sharing this experience. Your involvement will never be lost on us and we are truly grateful.”
Sincerely,
Meg and Jack White
The White Stripes


This is part of Jack and Meg's farewell to fans. That night when I read this I felt so sad but then I thought they did the best. They have 6 great albums and perfect career. They just leave this at the top of their career. No one can act like that because of egos, money or love of fame. They were so unique and they will always be. Like they said to us we can do whatever we want with it. As a White Stripes fan I can listen to them 30 years from now on, really. They officially ended but good music never ends.


The White Stripes 2 gün önce (Şubat 2 2011) sitelerinden yaptıkları açıklamada resmen ayrıldıklarını açıkladılar. Artık birlikte şarkı kaydetmeyeceklerini, bu ayrılığın sağlık nedenleri ya da müzikal anlaşmazlıklardan dolayı olmadığını söylemişler. Grubun sahip olduğu güzel geçmişi korumak adına böyle bir karar almışlar. Meg ve Jack "The White Stripes artık bize ait değil, o size ait ve onunla her ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Sanatın ve müziğin güzelliği insanların istediği sürece onun yaşamasıdır." demişler.
Açıkçası bu vedayı okuduğumda çok üzüldüm çünkü The White Stripes benim en sevdiğim gruplar arasındadır. Daha önceki postlarımda da bunu sürekli söylemişimdir. Ama şöyle bir düşündüğümde aslında en iyisini yapmışlar dedim. Bu herkesin yapabileceği bir şey değil. Egolar, para veya ün sevdası yüzünden kariyerini mahveden gruplardan olmaktansa 6 şahane albüm ve süper bir kariyerden sonra en iyi yerde bırakmayı bildiler. Onların dediği gibi artık WS bize ait ve ne istersek yaparız, mesela ben muhtemelen bundan 30 yıl sonra bile WS şarkılarını dinliyor olacağım.


The White Stripes formed in 1997 in Detroit by Jack and Meg White. They were married in 1996 and divorced in 2000 but continue to make music together. After their 3rd studio album White Blood Cells they go beyond Detroit garage band and had awesome success in worldwide. Because of their soulful music, Jack's great talent and musical genius they earned many awards and had loyal fans. Jack influenced by blues and it makes his rock'n'roll music very touchy. They have dancefloor songs but I think they always good at ballads. Jack literally lives songs that he played and Meg always did her best at drums. Their live performances should be watch as a lesson for beginners and no doubt they'll always remembered as greatest rock bands of history.


The White Stripes 1997'de Detroit'te o zamanlar evli olan Jack ve Meg White tarafından kuruldu (2000 yılında boşanan çift daha sonra birlikte müzik yapmaya devam ettiler). 2001'de White Blood Cells adıyla yayınladıkları üçüncü albümle uluslararası bir başarı yakalayıp Detroit'te bir garaj grubu olmanın çok ötesine geçtiler. Hisli müzikleri, Jack'ın enstrümanlardaki eşsiz başarısı, müzikal dehasıyla o albümden sonra çok büyük başarı ve sadık bir hayran kitlesi edindiler. Jack blues'dan besleniyor ve bunu müziğine çok etkileyici bir biçimde yansıtıyordu. The White Stripes'ın dans şarkıları olsa bile bence her zaman balladlarda da çok etkili oldular. Jack White şarkıları söylerken resmen o anı yaşıyor, sessiz sakin Meg'de davulunun her zaman hakkı veriyordu. Canlı performansları belki de müzik yapmaya yeni başlayanlar için ders niyetine izlenecektir her zaman. Hiç şüphesiz The White Stripes müzik tarihinde en başarılı gruplardan biri olarak anılacaktır.


Here are my picks from their 6 albums. / 6 albümlerinden seçtiklerim:


The White Stripes (1999)


One More Cup of CoffeeWhen I Hear My Name

De Stijl (2000)You're Pretty Good Looking (For A Girl) and Hello OperatorDeath Letter

White Blood Cells (2001)Dead Leaves and The Dirty GroundFell In Love With A Girl
Elephant (2003)


The Hardest Button to ButtonI Just Don't Know What To Do With MyselfSeven Nation Army

Get Behind Me Satan (2005)


My DoorbellThe Denial TwistBlue Orchid

Icky Thump (2007)


You Don't Know What Love IsIcky ThumpConquest

Thank you The White Stripes for such an amazing 6 albums and eternal songs that lives in our souls forever.
The White Stripes'a bu şahane 6 albüm ve sonsuza kadar bizimle yaşayacak enfes şarkılar için teşekkürler.

No comments: